Blog

Devam Edecek Destekler ?

Kullanıcı Oyu: 0 / 5

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

2018 yılında hangi teşvikler devam edecek ?

İşe alımları desteklemek amacıyla yürürlüğe giren düzenlemelerden, 2017 yılında çok miktarda kurum ve personel faydalanma imkanı bulmuştur.2018 yılına başlarken,verilen desteklerin yeni yılda da sürüp sürmeyeceği ilgiyle bekleniyordu.Peki yeni dönemde bizleri neler beklemekte, hangi destekler sürdürülecek, 2017’de sonra devam etmeyecek destekler neler ? 

2018’de Asgari Ücret Teşviki Yok!
2018 yılının giilmesi ile birlikte yeniden gündeme gelen Asgari Ücret Teşviki, Maliye Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre bu sene verilmeyecek. Yapılan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2018 yılı bütçesinde destek için ayrı bir ödenek ayrılmadığı fakat 2017’den kalan destek ödemelerinin yapılacağı bildirildi.

2018’de Başka Hangi Desteği Devam Etmeyecek?
Aralık ayında sona erecek diğer bir önemli teşvik ise prim erteleme. İlgili kanundaki geçici maddelerden faydalanan işletmeler, Prim Erteleme Düzenlemesi ile birlikte 2016 yılı Aralık ayı, 2017 yılı Ocak- Şubat ayları prim ödemelerini erteleterek Ekim 2017’de ödemeye başlamıştı. SGK verilerine göre 5 milyondan fazla işletmenin yararlandığı Prim Ertelemesi, yeni bir düzenleme yapılmazsa 2018 yılında devam etmeyecek.

Hangi Desteklerin 2018 Yılında da Devam Etmesi Planlanıyor?
2018 yılında devam etmesi planlanan desteklerden biri İlave İstihdam Teşviki. 9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 687 sayılı KHK ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 17. ve 18. maddeler kapsamında, istihdamın arttırılmasını amaçlayan yeni bir düzenleme getirilmişti. Bu düzenleme gereğince, özel sektör işverenleri mevcut çalışanlarının dışında Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe aldığı her bir sigortalı için asgari ücret üzerinden hesaplanan prim ve vergi yükümlülüklerine karşılık gelen 773 TL’lik teşvik tutarından yararlanabildi. Kayıtlı işsizliğin azaltılması için önemli bir adım olan ve işverenlerin üzerindeki prim ve vergi yükünü azaltmayı amaçlayan İlave İstihdam Teşviki’nin ilk dönemi 31.12.2017 tarihinde sona erecek. Öte yandan İstihdam Şurası’nda, prim ve vergi desteğinin 2018 yılında da devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunuldu. Yapılacak yeni düzenlemenin ayrıntıları merakla bekleniyor.

İşkur tarafından organize edilen İş Başı Eğitim Programı (İEP) da 2018 yılında devam etmesi beklenen teşvikler arasında. 2017 yılında, programa katılan işletmeler kendilerine belirlenen kontenjan dahilindeki personeli eğitim süresince istihdam etmiş; programa katılan çalışanların personel ücreti ve sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanmıştı. İEP sonrasında, programa katılan 18-29 yaş arası personeli istihdam eden işletmelerin sigorta primi işveren payı; imalat sektöründe 46 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca İşsizlik Fonu’ndan karşılandı. 2018 yılında da İEP’nin devam etmesi ve 250 bin gencin programdan yararlanması hedefleniyor.

HAKKIMIZDA

İş hayatında edindiğimiz deneyim ve bilgileri bu platformda paylaşıyoruz. 2016 yılından bu yana, alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile çalışırken eğlenmenin keyfini sürüyoruz.

DESTEK HATTI

Ara